Zacięta walka od początku Memoriału Radzikowskiej!

Pierwsze dni Festiwalu były bardzo intensywne! W zaledwie trzy dni odbył się już turniej szachów Fischera, rapid a także pierwsza runda zmagań tempem klasycznym. Dodatkowo rozegrane zostały imprezy towarzyszące – Turniej Otwarcia, blitz oraz pierwszy dzień Turnieju Szachów Szybkich Kobiet.

Po porażce w szachach Fischera Polki zrewanżowały się przeciwniczkom i pokonały rywalki w zaciętej pierwszej rundzie szachów klasycznych. Pierwsza partie wygrała Karina Cyfka, nowa liderka polskiej listy rankingowej kobiet. Potem sytuacja w tabeli ciągle się zmieniała aż w końcu, przy wyniku 2.5:2.5 została tylko jedna partia – Ala Śliwicka próbowała zrealizować przewagę z Anastazią Bodnaruk. Po długiej walce doświadczona Rosjanka nie zdołała się obronić, a nasza Mistrzyni Europy Juniorek pokazała, że może walczyć z najlepszymi szachistkami na świecie i wygrywać! Mamy to – zwycięstwo Polek w pierwszej rundzie 🙂

Alicja Śliwicka wygrała decydujący pojedynek./Zdjęcie:Maria Emelianova

Tego dnia wieczorem odbył się jeszcze turniej blitza i zawodniczki pokazały, że miłość do szachów nie zna zmęczenia, ponieważ prawie wszystkie panie grające w meczu stanęły do walki! Zwyciężyła Karina Cyfka, która sprawiła sobie kolejny mikołajkowy prezent. Drugie miejsce zajęła Lilit Mkrtchian a trzecie Meri Arabidze.

Lilit Mkrtchian odbiera nagrodę z rąk Pana Wojciecha Zawadzkiego./Zdjęcie:Maria Emelianova

Następnego dnia odbył się turniej szachów szybkich, zarówno dla zawodniczek meczu, jak i dla zawodniczek grających w turnieju towarzyszącym. A i na tym nie zabrakło gwiazd, ponieważ specjalnie na ten turniej do Wrocławia zawitała Alina Kaszlińskaja, aktualna Mistrzyni Europy Kobiet, a także wyżej wspomniana Lilit Mkrtchian oraz nasza mistrzyni szachów błyskawicznych (i wszystkich innych!) – Klaudia Kulon.

Klaudia Kulon to znana specjalistka od szybkich kontroli./Zdjęcie:Maria Emelianova

Turniej tego dnia otworzył Dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Jarosław Maroszek. W Meczu Polska – Reszta Świata znowu nastał czas na rewanż – tym czasem rewanżowały się zawodniczki Reszty Świata. Pewnie wygrały rapid i wyrównały stan meczu! Dla przypomnienia, partie z szachów klasycznych liczą się podwójnie w porównaniu do rapidów, a szachy Fischera będą użyte jako tie-break w razie remisu w rywalizacji w klasykach i szybkich.

Jak myślicie: co Asia mówiła do Moniki?:)/Zdjęcie:Maria Emelianova

W Turnieju Szachów Szybkich Kobiet pierwszy dzień miał zdeterminować finały, które zostaną zagrane w niedziele. Do czołowej 8 dostały się:

A już jutro czekają nas finały, gdzie poznamy zwyciężczynie! Także jutro, o 15, rozegrana będzie druga partia w szachach klasycznych w meczu. Emocje gwarantowane 🙂